Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kayışdağı Mahallesi - Ataşehir – İstanbul

Ataşehir’in mahallesidir. Mahalle adını, doğusundaki Kayışdağı’ndan alır. Kayışdağı Ormanı ile komşu olan Kayışdağı Mahallesi, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Üniversitesi’ni kurmak istediği bölgedir.Kayışdağı Mahallesi - Ataşehir – İstanbul

Kayışdağı Mahallesi, Ataşehir, İstanbulKayışdağı nerededir?


İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçesi Ataşehir’in mahallesidir. Kayışdağı Mahallesi’nin kuzeyinde İstanbul Çevre Yolu ve Esenşehir Mahallesi, doğusunda Ataşehir Ferhat Paşa Mahallesi, güneyinde İnönü Mahallesi ve Kayışdağı Ormanı, batısında Ataşehir bulunur. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe Üniversitesi’ni kurmak istediği Fenerbahçe Koleji arazisi de Kayışdağı Mahallesi’ndedir. Kayışdağı Mahallesi’nin nüfusu kaçtır?


Adını 438 metre yüksekliğinde İstanbul ilinin en yüksek 3. Noktası olan Kayışdağı’ndan alır. Kayışdağı Mahallesi tepenin eteklerinden kuzey doğuya doğru yayılmıştır. 2000 yılında Kayışdağı Tepesi’nin altında kurulan Yeditepe Üniversitesi, 26 Ağustos yerleşimi ile İBB Kayışdağı Darülaceze tesisleri, mahallenin çehresini değişmiştir. Nüfusu hakkında net bir bilgi olmamakla beraber 45.000-50.000 arası nüfusu olduğu tahmin edilmektedir. Mahallede 4 cami bulunmaktadır. Ataşehir Lions Ataevi bulunmaktadır.Kayışdağı Mahallesi’nde neler var? 


Mahallede; Ataşehir Belediyesi Kız Öğrenci Konuk Evi, Ataşehir Belediyesi Kayışdağı Lions Ataevi, 2 Eczane, 2 İlköğretim Okulu, 1 Özel Anaokulu, 1 Özel Fen Lisesi ve 3 İbadethane bulunmaktadır.Kayışdağı Ormanı nerededir?


Kayışdağı Ormanı, İstanbul ilinin Anadolu Yakası'nda, Ataşehir ve Maltepe ilçeleri arasında yer alan bir ormandır. Çevresi yerleşim birimleriyle kuşatılmıştır. Kayışdağı - Başıbüyük - Aydos orman hattının en batısında bulunur.Kayış Dağı’nın yüksekliği kaç metredir?


Kayış Dağı, Marmara Bölgesi'nde, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda, Maltepe İlçesi sınırları içinde yer alan tepe. 438 m yüksekliği ile Aydos Tepesi (537) ve Alemdağı'ndan (442 m) sonra İstanbul'un üçüncü en yüksek tepesidir.Kocaeli Penepleni olarak da bilinen Kocaeli Platosunun üstünde yükselen kalıktepelerden biridir. Büyük bölümü, Silüriyen Döneme (y. 430-395 milyon yıl önce) ait dayanıklı kuvarsitlerden oluştuğu için aşınmadan etkilenmemiş, peneplen yüzeyi üstünde kalıktepe olarak kalmıştır. Batı kesiminde kuvarslı konglomeralara da rastlanır.


Kayış Dağının bazı kesimleri kuraklığa dayanıklı meşe, defne, böğürtlen gibi makilerin oluşturduğu bitki örtüsüyle kaplıdır. Ama, batı eteklerinden çıkan kaynak suyu çevresindeki iri meşe toplulukları, dağın asıl bitki örtüsünün orman olduğunu ortaya koymaktadır. Tahrip edilen ormanın yerini zamanla maki toplulukları almıştır.


Nitelikli bir su olarak bilinen Kayış Dağı kaynak suyu, Sahrayıcedit, Göztepe ve Kuyubaşı gibi bazı semtlerindeki çeşmelerde de akar. Kuzey ve batı yamaçlarıyla Ataşehir ile komşu olan Kayış Dağı, 1970'lerde kurulan ve bugün Ataşehir sınırları içinde kalan Kayışdağı mahallesine de adını vermiştir. Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşkesi tepenin batı yamaçlarında yer alır.Kayışdağı Mahallesi’nin arazileri ne zaman prim yapmaya başladı? 


Ataşehir'in finans merkezi olacağı tartışmalarıyla prim yapacak her gayrimenkul satıldı. Bu nedenle de Ataşehir'e komşu bölgeler Kayışdağı, Ferhatpaşa ve Şerifali prim yaptı. Ocak 2008 tarihli bir habere göre: Şerifali'de arsaların metrekaresi bin 500 dolara kadar çıktı.


Ataşehir finans merkezi oluyor, 20 bin bankacı gelecek, yeni projeler yolda derken bölgede arsa bitti. Cebine parasını koyup da arsa almak için Ataşehir'e giden artık eli boş dönüyor. Bu nedenle Ataşehir'in etrafındaki bölgeler prim yapmaya başladı. Ataşehir'in etrafındaki Küçükbakkalköy, Şerifali, Ferhatpaşa ve Küçük Çamlıca, Çakmak gibi bölgeler yatırımcıların yeni gözdesi oldu. Ataşehir'de TEM otoyoluna komşu olan Şerifali bölgesine ilk olarak Acarlar Sitesi yapıldı. Devamında ise Türk-İş Blokları kooperatifi evleri geldi. Dudullu ile Kozyatağı arasında kalan bölgenin şu anda TEM'e bağlantısı bulunan yol ise 1980'li yıllarda dereydi. 1980'li yıllarda tarla muamelesi gören Şerifali, Kayışdağı gibi bölgeler bugün artık Yeditepe Üniversitesi'nin kampüsünün bulunduğu önemli yerleşim birimlerinden biri haline geldi.MÜTEAHHİTLER GÖZÜNÜ DİKTİ


Fenerbahçe’nin antrenman tesislerinin de bulunduğu Kayışdağı bölgesi çoğunlukla gecekondulardan oluşuyor. İki yıl önce gecekondulara tapuları da verildiği için müteahhitler imarlı bu bölgelere de gelmeye başladı. Bütün bu gelişmeler de arsa fiyatlarını zıplattı. Şu anda Şerifali bölgesinde arsa metrekare fiyatları bin 500 dolara kadar yükseldi. Emlakçılar 5 yıl önce 100-300 dolar olan arsa metrekareleri şimdi bin 500, yerine göre 2 bin dolara kadar yükseldiğini belirtiyorlar. Bölgedeki emlakçılar, Şerifali ve Kayışdağı, Ferhatpaşa gibi bölgelerde geçen yıl 80-100 bin YTL arasında değişen eski evlerin fiyatlarının bu yıl 150-180 bin YTL'ye çıktığını belirttiler.Kayışdağı Mahallesi’nin posta kodu kaçtır? 


Kayışdağı Mahallesi posta kodu şöyledir; 34755Kayışdağı Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Muhtar: Zeynel Özdemir

Adres: Kayışdağı Cad. Uslu Cad. No: 73/1 Ataşehir / İstanbul

Tel: 0216 364 12 64