Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Treni geliyor!

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu projesi başlıyor.


T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu projesi başlıyor. 


9 milyar 741 milyon 567 bin 389 TL'ye mâl olacak Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu için Bakanlık ve diğer yasal izinler alınacak.


Akabinde kamulaştırma planları hazılanarak inşaat faaliyetleri başlayacak ve arazi hazırlığı yapılacak. Altyapı inşaatı yapılacak, akabinde üst yapı inşaatına başlanacak. Demiryolu rayları döşenecek. Elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarının da yapılmasının ardından test işlemleri tamamlanacak.


Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu 4 yıllık inşaat sürecinin ardından işletmeye alınacak.


Antalya’yı, Konya ve Kapadokya bölgesiyle Kayseri’ye ve Konya-Ankara Hızlı Tren hattı ile Ankara’ya bağlayacak proje çalışmaları TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 4 kesim halinde ihale edilerek yürütülüyor. 


Proje kesimleri; Manavgat-Seydişehir (Seydişehir-Antalya) Kesimi, Konya-Seydişehir Kesimi, Konya-Aksaray Kesimi, AksarayKayseri Kesimi olarak sıralanıyor.Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Treni geliyor!

1- Manavgat-Seydişehir Kesimi 

Manavgat-Seydişehir (Seydişehir-Antalya) Kesimi 164+700 kilometre uzunluğunda planlanmakta olup, 43+850 kilometresi Konya İlinden, 13+400 kilometresi Isparta İlinden ve 107+450 kilometresi Antalya İlinden geçiyor.


2- Konya-Seydişehir Kesimi 

Konya-Seydişehir Kesimi 87+742,74 kilometre uzunluğunda planlanmakta olup, tamamı Konya İl sınırlarında kalıyor, Meram, Akören ve Seydişehir İlçelerinden geçiyor.


3- Konya-Aksaray Kesimi

Konya-Aksaray Kesimi ana hat ve yük hattı olmak üzere iki kesimden oluşuyor. 


4- Aksaray-Kayseri Kesimi

Aksaray-Kayseri Kesimi, 149+126,219 kilometre uzunluğunda planlanmakta olup, 59+265 kilometresi Aksaray, 70+735 kilometresi Nevşehir ve 19+126,219 kilometresi de Kayseri İlinden geçmektedir. Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Treni geliyor!


Hızlı trenin geçtiği il ve ilçeler


1) Antalya ili Aksu, Serik ve Manavgat ilçeleri


2) Isparta ili, Sütçüler ilçesi


3) Konya ili, Emirgazi, Beyşehir, Seydişehir, Akören, Meram, Çumra, Karatay, Selçuklu ilçeleri


4) Aksaray İli, Eskil, Merkez İlçeleri,


5) Nevşehir İli, Acıgöl, Merkez, Avanos, Ürgüp ilçeleri


6) Kayseri İli, İncesu ve Kocasinan ilçeleri
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, TOKİ Aksaray kura