Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kazım Karabekir - Esenler - İstanbul

Kentsel dönüşüm projesi ile çehresi değişen, Esenler ilçesine bağlı bir mahalledir. TEM Otoyoluna bağlantısı ile merkezi bir konumdadır. Bölgede, 49'u ruhsatlı, 48'i ruhsatsız olmak üzere toplam 97 adet bina riskli kabul edilmiştir.


Kazım Karabekir - Esenler - İstanbul


Kazım Karabekir Mahallesi nerede?


Kazım Karabekir Mahallesi; İstanbul Avrupa Yakasındadır. Esenler ilçesine bağlı 16 mahalleden biridir. Kuzeyinde Birlik, güneyinde Menderes, batısında Fatih, kuzeybatısında Tuna, doğusunda ise Fevzi Çakmak mahalleleri ile komşudur.


Kazım Karabekir Mahallesi nasıl bir yerleşim alanıdır?


Kazım Karabekir genellikle 23-30 yıllık en az 4 en fazla 8 katlı binaların bulunduğu bir mahalledir. Gelişmemiştir. Bölgeye yaşayanlar genellikle Güneydoğu ve Doğu bölgelerinden göç etmiş kişilerdir. Mahallede yer alan binaların çoğunun dış cepheleri yapılmamıştır. Birbirine oldukça yakın (yapışık denilebilecek kadar) binalar yer almaktadır. 

Mahallede bir ilköğretim okulu ve bir de sağlık ocağı bulunmaktadır. 


Kazım Karabekir Mahallesi’nde kentsel dönüşüm nasıl olacak?


İstanbul’da ilk kentsel dönüşüm projesinin başladığı ilçelerden biri Esenler oldu. Esenler ilçesine bağlı olan Kazım Karabekir Mahallesi’nde ise farklı bir çalışma yaşandı. Buna göre; mahallede kentsel dönüşüm projesinin olup olmayacağına mahalleli karar verdi. 


Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Kazım Karabekir Mahallesi kentsel dönüşüm projesi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:


Başlıyorum dediğiniz andan sonra kazma vuracağınız süre 2 yıldır" dedi. Esenler insanının kendilerini motive ettiğini anlatan Göksu, "Kazım Karabekir Mahallesi'nde vatandaşların imarla ilgili sorunları vardı. Biz bu sorunu biz başvurdukları zaman çözmüştük.


Kendilerine, 'Bunu böyle yapmaktansa gelin yıkılalım yeniden yapalım' teklifinde bulunduk. Büyük bir bölümü kabul etti, az da olsa itiraz edenler var. Biz burası için bir proje hazırladık çok yakında bir zamanda vatandaşa sunacağız ve bölge halkına oylama yapma şansı vereceğiz. 3'te iki çoğunluğun arzu etmesi halinde dönüşümü burada başlatacağız. 30 bin metrekareden oluşan, 850 konutluk bir alan. Yaklaşık 5 bin kişi ilgilendiriyor. Hak sahipleri burada oy kullanacaklar. Oyları teker teker sayacağız.


Emlak İstimlak Müdürü Adnan Şereflioğulları, Kazım Karabekir’de yaşayan mahalleliye şu bilgileri verdi:

Söz konusu bölgede kadastro 1950’li yıllarda yapıldı. O günün teknolojisi ve   imkanları ile yapılan çalışmalarda maalesef 8 metrelik bir kayma söz konusu. Bu alanda kadastral parseller ve yapılar örtüşmemekte. Kadastral kayıklık sebebiyle kullanılan fiili yollar bile arsaların üzerinde görülmekte.


Söz konusu alanda 49'u ruhsatlı, 48'i ruhsatsız olmak üzere toplam 97 adet bina yer alıyor. Ruhsatı binaların da sadece 11 tanesi 1999 Deprem Yönetmenliği'ne göre yapılmış. Kalan 38 adet ruhsatlı binanın ise ruhsat alma tarihleri 1916 yılına kadar dayanmakta. Yapılacak imar uygulaması neticesinde, bu alanda var olan kayıklık kuzey yönünde ortalama 8 metre ötelenerek giderilecek ve bu alan yeniden imara açılacak.


Kazım Karabekir’de satılık ve kiralık daire fiyatları kaç TL?


Kazım Karabekir’de 95 bin TL ile 170 bin TL arasında değişen satılık dairelere ulaşmak mümkündür. Kiralık daireler de ortalama 700 TL’dir.


Kazım Karabekir Mahallesi’ne nasıl gidilir?


Kazım Karabekir Mahallesi’ne gidebilmek için; Otogar’dan minibüslere binmeniz gerekmektedir. Bunun dışında Eminönü ve Beyazıt’tan kalkan İETT hatları Esenler Kazım Karabekir Mahallesi’nden geçmektedir. TEM Otoyolu’na bağlantısı olan mahalleye özel araç ile ulaşım sağlamak mümkündür. Ayrıca Başakşehir’den Taksim’e ve Mecidiyeköy’e giden İETT  hatları da mahalleye ait duraktan geçmektedir. Bunun dışında Bağcılar yönünden mahalleye ulaşım oldukça kolaydır.


Kazım Karabekir Mahalle muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Adres: Kazım Karabekir Mah. Endülüs Cad. No:9 ESENLER

Telefon: 0 212 610 55 68