Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Keçiören metrosu 20 Ocak'ta tamam!

Ulaştırma Bakanlığı, 12 yıldır beklenen Keçiören metrosunu en geç 15-20 Ocak 2017’de hizmete sokmayı planlıyor..


Ulaştırma Bakanlığı, 12 yıldır beklenen Keçiören metrosunu en geç 15-20 Ocak 2017’de hizmete sokmayı planlıyor. EGO ise önümüzdeki hafta metroda turnike, yönlendirme tabelaları, validatör ve teknik ekip çalışmalarını başlatacak.


Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından yapımına 2004 yılında başlanan ancak 7 Mayıs 2011'de düzenlenen törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilen Keçiören metrosu, aradan geçen yaklaşık 5 yılda tamamlanma aşamasına geldi. Keçiören metrosunda test sürüşleri 30 Ağustos'ta Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla başlamıştı. 


9 kilometre uzunluğundaki Keçiören metrosunda test sürüşleri tüm hızıyla devam ederken metronun hizmete gireceği tarih de netlik kazanmaya başladı. SABAH Ankara'nın ulaştığı bilgilere göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Keçiören metrosunu en geç 15 ve 20 Ocak 2017 tarihleri arasında açmayı planlıyor.


EGO ÇALIŞMA YAPACAK

İlk durak olan Şehitler İstasyonu ile AKM arasında hizmet verecek olan Keçiören metrosunda bulunan 9 durakta görev yapacak temizlik ve güvenlik personeli ile ilgili çalışmalar ise Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülüyor. 


Önümüzdeki günlerde metro çalışmalarına dahil olacak olan EGO yetkilileri metro içerisindeki validatör, turnike, yönlendirme tabelaları ve teknik ekip çalışmalarını başlatacak. 


Keçiören metrosunun tamamlanması ile Keçiörenliler AKM'ye 16 dakika içerisinde ulaşacak. AKM'ye gelecek olan vatandaşlar buradan yapacakları aktarma ile Batıkent metrosu ile Kızılay'a gidebilecek.


Sabah