Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kedi evleri projesi nedir?

İstanbul Ataşehir, Beşiktaş ve Kadıköy gibi kimi belediyelerin sokak kedilerinin yerleşmesi ve korunması için başlattıkları kedileri 'ev'lendirme projesi. Yeni bir "belediyecilik" hizmeti:


Kadıköy Belediyesi, 10 Aralık 2013 tarihinde, soğuk ve yağışlı havalar nedeniyle sokak da zor durumda kalan parklarda yaşayan kediler için yaptırdığı kedi evlerini parklara koydu. Ahşap iki katlı kedi evleri Özgürlük, Yoğurtçu ve Fenerbahçe Parklarına bu gün (10 Aralık 2013) yerleştirildi.

Mama ve su kapları da bırakılan kedi evlerini kediler kısa sürede sahiplendi. Kedi evlerindeki mamaların sürekli yenileneceğini kaydeden Kadıköy Belediyesi Veteriner Müdürü Ali İhsan Mete parklara 13 kedi evinin konulduğunu, ihtiyaca göre diğer parkalara da kedi evleri konulacağını söyledi. Mete, hava koşullarının özellikle sokak hayvanlarının hayatını riske soktuğunu kaydederek, zor durumdaki diğer sokak hayvanlarının da barınak da korunmaya alınacağını, vatandaşların bu durumdaki hayvanların kurtarılması için (0216) 542 5052 no'lu telefondan belediye ile irtibata geçmelerini istedi.


Beşiktaş Belediyesi ise bu projenin ilk uygulamasını 2012 yılında pilot bölge olan Konaklar Bölgesi'nde yaptı. Detayları bu linkte: TIKLAYIN


Beşiktaş Konaklar bölgesinde ilki kurulan kedi evi içinde, herbiri 2 kedi kapasiteli olmak üzere 12 yuva var.


Beşikteş belediyesinden "Kedi evi Yerleşim Talebinde" bulunmak için:


Bulunduğunuz sitenin veya yerleşimin site yöneticisi ya da yetkilisiyle olan protokolünün çözülmüş olması ilk şart...


Başvuru için 444 44 55 numaralı telefona ya da besiktasgonulluleri@besiktas.bel.tr adresine talebinizi bildiren bir mail atmanız kedi evi yerleşimi için yeterli olacaktır.


Kasım 2013'te yayınlanan haberlere göre, benzer uygulama Çanakkale'de de var:


Çanakkale'de Özgürlük Parkı ve Barışkent Parkı'na ilki yapılan ahşap evlere yerleştirilen kediler, hem soğuktan korunuyor, hem de sağlıklı bir ortamda yaşama fırsatı buluyor. Kedi evleri, içinde her biri iki kedi kapasiteli olan 9 yuvadan oluşuyor. Ayrıca rahatça giriş çıkışları için yapılan bölmeler sayesinde kedilerin güvende olması sağlanıyor. Kedi evleri belirli bir program dahilinde, ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda şehrin diğer park ve bahçelerine de yerleştirilecek.Kedi evleri projesi nedir?Kedi evleri projesi nedir?