Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2016!

Kentsel dönüşümde riskli yapısını anlaşma yolu ile yıktıran hak sahiplerine birtakım finansal destekler sunuluyor. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı 2016 ne kadar?


Kentsel dönüşümde riskli yapısını anlaşma yolu ile yıktıran hak sahiplerine birtakım finansal destekler sunuluyor. Bu destekler arasında kira yardımı da yer alıyor.


Kentsel dönüşüm kira yardımı için öncelikle müracaatların yapılması gerekiyor. Başvurularının onaylanabilmesi için başvuru sahinin aranan koşulları taşıyor olması gerekiyor.


Kentsel dönüşüm kira yardımı koşulları:

2015 yılından önce riskli binasındaki mesken sayısı kadar kira yardımı alınabiliyordu. Ancak 2015'ten itibaren kentsel dönüşüm kira yardımına ikamet şartı getirildi.


Yapılan düzenlemeler gereğince kira yardımı başvurusunda bulunmak için hak sahiplerinin riskli yapı onay tarihinden önce riskli yapıda oturuyor olması gerekiyor. İkamet şartı, faturalar ile ispatlanıyor. 


Bu koşulu yerine getiren kimseler Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne gerekli belgeler ve bir dilekçe ile birlikte müracaat edebiliyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekenler şu şekilde sıralanıyor:


Malik Başvurusu İçin gerekenler:

1.Ek-1 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek) 


2.Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi 


3.Konut veya İşyerinin Bağımsız Bölümünü Gösterir Tapu Belgesi Aslı ve Fotokopisi 


Tapu arsa paylı ise; bağımsız birimin kime ait olduğunu gösterir Emlak Vergi Beyannamesi (İlgili Belediyeden alınacak, yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü, bağımsız birim numarasını ve bağımsız birimin hisse oranını gösterir olmalı ) veya son 3 aya ait elektrik, su ve doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; malikin adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı) 


4. Taşınmaza Ait Güncel Tapu Kaydı (yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü) 


5. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı) 


6. Kamu Bankalarına Ait (IBAN) Numarasını Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap) 


Kentsel dönüşüm kira yardımı 2016..

Kentsel dönüşüm kira yardımının İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise 735 TL olan rakamında 780-790 liraya çıkacağı hesaplanıyor. Ancak net rakamlar 2015 yılı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından netlik kazanacak. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com