Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2017!

Kentsel dönüşüm yasası dahilinde riskli taşınmazını anlaşma yolu ile yıktıran malikler kira desteğinden yararlanabiliyor. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı 2017 açıklandı mı?


Kentsel dönüşüm yasası dahilinde riskli taşınmazını anlaşma yolu ile yıktıran ve yerine yenisini yapmak isteyen maliklere bazı finansal destekler sunuluyor.


2017 kentsel dönüşüm kira yardımı belli oldu!


Bu desteklerin başını çeken kira yardımı, hak sahibine 18 ay boyunca ödeniyor. Kira yardımı başvuru sahibinin aranan şartlara uyması halinde veriliyor.


Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları Kira Yardımı Uygulamaları Kılavuzunda yer alıyor. Herhangi bir değişikliğin olmaması durumunda bu koşullar 2017 yılı için de geçerli oluyor.


Bilindiği üzere 2015 yılından itibaren kira yardımı için yapılan başvurularda ikamet koşulu aranıyor. Buna göre binanın riskli olduğu kesinleştikten sonra bağımsız bölümün satıldığı durumlarda, yeni malik kira yardımına başvuramıyor.


Bağımsız bölümün hisseli olduğu başvurularda, her hak sahibi için ayrı ayrı başvuru dilekçe alınıyor. Kira yardımı başvuru dilekçesinde adres, hak sahibinin adı ve soyadı, başvuru sahibine ait banka hesap numarası, iletişim bilgileri ve imza hususlarına dikkat ediliyor. 


Vekalet ile başvuru halinde vekilin adı soyadı ve imzasının eksiksiz olmasına dikkat edilecektir.


2016 yılı kira bedeli İstanbul'da 795 lira olarak ödeniyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı 2017 bedeli ise Ocak 2017'de  açıklandı.


Kentsel dönüşüm kira yardımı 2017!Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com