Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşüm kira yardımı koşulları 2018!

Kentsel dönüşümde kira yardımı başvuruları ancak kişinin aranan şartları taşıması halinde onaylanıyor. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı koşulları 2018 nelerdir?


Anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki yapılar ile uygulama alanı dışındaki riskli yapıların maliklerine tahliye tarihinden itibaren konut ve işyerlerinin teslim tarihine veya ilgili kurumca belirlenecek tarihe kadar, mümkün olması hâlinde geçici konut veya işyeri tahsisi, mümkün olmaması hâlinde ise, Bakanlıkça kararlaştırılacak aylık kira yardımı yapılabiliyor.


Kira yardımı 2018 yılı için Ankara, İstanbul ve İzmir'de 960,00 TL'yi geçemiyor. 


Hak sahiplerine kentsel dönüşüm kira yardımının bağlanabilmesi için kişinin gerekli belgelerle başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru sahibinin ancak koşulları taşıması halinde kentsel dönüşüm kira yardımı bağlanıyor. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı koşulları 2018 nelerdir?


Kentsel dönüşüm kira yardımı koşulları 2018


* İkamet şartı

6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapı maliklerine her yıl alınacak Bakan Olur’una göre sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılıyor. 


Kira yardımı ödemelerinde A.R.A.A.D.net sistemi üzerinden riskli yapı için Yapı Kimlik Numarasının alındığı tarihte riskli yapıda ikamet etme şartı aranmakta olup, malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinden sadece bu şartı sağlayanlara kira yardımı yapılıyor.


* Kredi desteği alınmamış olması

Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından aynı kişiye hem kira yardımı hem de faiz desteği ödemesi yapılmayacaktır. Dolayısıyla hak sahibinin kira yardımına başvurması durumunda faiz destekli krediye başvuramayacağı hususuna dikkat edilmelidir. Başvuru dilekçesinde yer alan hususlar ayrıca İl Müdürlüklerince hak sahibine anlatılacak.


Faiz destekli kredi için başvuruda bulunan ve Bakanlık tarafından faiz destekli kredi onayı verilen ancak herhangi bir nedenle bu hakkından feragat edip kira yardımına başvurmak isteyen hak sahiplerinin faiz desteği tutarının hesaplarına geçmiş olması halinde kira yardımı başvuruları kabul edilmeyecek.


* Yeni malikin gayrimenkulü geç alması


A.R.A.A.D.net sistemi üzerinden riskli yapı için Yapı Kimlik Numarasının alındığı tarihten sonra satış/ devir yapıldığı durumlarda, yeni malik Yapı Kimlik Numarasının alındığı tarihte ikamet etme şartını sağlayamayacağından kira yardımına başvuramıyor. Eski malikin Kira Yardımı Uygulamaları Kılavuzunda yer alan şartları taşıması ve riskli olarak tespit edilen yapıyı satmadan/devretmeden önce kira yardımı ödemelerinin başlaması halinde ödemeleri devam ediyor.


Malikin ve sınırlı ayni hak sahibinin aynı bağımsız bölümde ikamet etmeleri durumunda yalnızca malik kira yardımından faydalanabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com