Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?

Riskli binası kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan kimseler Bakanlık tarafından sunulan finansal desteklerden yararlanabiliyor. Peki, kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Riskli binası kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan kimseler Bakanlık tarafından sunulan finansal desteklerden yararlanabiliyor. Bu destekler arasında kira yardımı ve kentsel dönüşüm kredisi de yer alıyor. 


Kira yardımını kullanan kimseler kredi yardımı alamıyor. Aynı zamanda kredi alan kimseler kira yardımına başvuramıyor.


Riskli binasını yıkan hak sahipleri, kendileri anlaştıkları müteahhit ile evini yeniden inşa etmek isteyebiliyor. Bu süreçte devletin sunduğu kentsel dönüşüm kredisi alınabiliyor. Peki, kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?


Kentsel dönüşüm kredisi başvuru

Krediden yararlanabilmek için öncelikle binanın kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olması gerekiyor. Anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların sahipleri ile bu yapılarda en az 1 yıldır ikamet ettiği veya işyeri bulunduğu tespit edilenlere; konut ve işyerini kendi imkanları ile yapmak veya edinmek isteyenlere kredi açılıyor. 


Kredi başvuruları ve kullandırılması

Özel hesaptan kredi kullanmak isteyen hak sahiplerince, bulundukları yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurulur. İl Müdürlüklerince incelenen kredi başvurularından uygun görülenler onaylanmak üzere Bakanlığa gönderilir.


Onaylanan kredi karşılığında Bakanlıkça belirlenen miktarda değerler teminat olarak alınır ve kredi kullananlar ile Bakanlık arasında borçlanma sözleşmesi düzenlenir. Bu sözleşmeler borçluların gayrimenkullerinin tapu kayıtlarının ve bağımsız bölümlere ait bilgileri, kredi borcu ve kredi şartları ile gerekli görülecek diğer bilgileri içerir. Düzenlenen sözleşmeler üzerinden gerekli ipotek tesis ve tescil işlemleri yapılır.


Konutunu veya işyerini kendi imkânları ile yapmak isteyenlere açılan kredinin yüzde yirmi beşi peşin olarak, geri kalanı da üç eşit taksitte inşaatın ilerleme oranı dikkate alınarak, özel hesaptan hak sahibinin hesabına aktarılır.


İşyeri ya da konutunu edinmek isteyenlere kredi kullandırılması halinde düzenlenen sözleşmeler üzerinden gerekli ipotek tesis ve tescil işlemlerini müteakip toplu olarak ödeme Özel Hesaptan hak sahibinin hesabına aktarılır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com