Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl çekilir?

Kentsel dönüşümde riskli binasını anlaşma yolu ile yıktıran hak sahiplerine birtakım finansal destekler sunuluyor. Peki, kentsel dönüşüm kredisi nasıl çekilir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Kentsel dönüşümde riskli binasını anlaşma yolu ile yıktıran hak sahiplerine birtakım finansal destekler sunuluyor. 


Sunulan bu destekler arasında kira yardımı ve kentsel dönüşüm kredisi de yer alıyor. Peki, kentsel dönüşüm kredisi nasıl çekilir?


Kentsel dönüşüm kredisi, yıkılan yeni binanın yaptırılması sırasında kullanılıyor. Anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların sahipleri ile bu yapılarda en az 1 yıldır ikamet ettiği veya işyeri bulunduğu tespit edilenlere; konut ve işyerini kendi imkanları ile yapmak veya edinmek isteyenlere kredi açılıyor. 


Kredi başvuruları ve kullandırılması

Özel hesaptan kredi kullanmak isteyen hak sahiplerince, bulundukları yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurulur. İl Müdürlüklerince incelenen kredi başvurularından uygun görülenler onaylanmak üzere Bakanlığa gönderilir.


Onaylanan kredi karşılığında Bakanlıkça belirlenen miktarda değerler teminat olarak alınır ve kredi kullananlar ile Bakanlık arasında borçlanma sözleşmesi düzenlenir. Bu sözleşmeler borçluların gayrimenkullerinin tapu kayıtlarının ve bağımsız bölümlere ait bilgileri, kredi borcu ve kredi şartları ile gerekli görülecek diğer bilgileri içerir. Düzenlenen sözleşmeler üzerinden gerekli ipotek tesis ve tescil işlemleri yapılır.


Konutunu veya işyerini kendi imkânları ile yapmak isteyenlere açılan kredinin yüzde yirmi beşi peşin olarak, geri kalanı da üç eşit taksitte inşaatın ilerleme oranı dikkate alınarak, özel hesaptan hak sahibinin hesabına aktarılır.


İşyeri ya da konutunu edinmek isteyenlere kredi kullandırılması halinde düzenlenen sözleşmeler üzerinden gerekli ipotek tesis ve tescil işlemlerini müteakip toplu olarak ödeme Özel Hesaptan hak sahibinin hesabına aktarılır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com