Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşüm stratejisi çok yakında açıklanacak!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin yönelttiği sorulara cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Çok yakın zamanda kentsel dönüşümle alakalı stratejimizi de yayınlayacağız" dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin yönelttiği sorulara cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Çok yakın zamanda kentsel dönüşümle alakalı stratejimizi de yayınlayacağız" dedi.


"Yanlıştan hareket edip, doğruları eleştirmememiz gerekiyor"


Türkiye'nin deprem bölgesinde bulunduğunu dile getiren Murat Kurum, bugün itibarıyla dönüşmesi gereken 5,5 milyon, 2025 yılı itibarıyla da dönüşmesi gereken 7,5 milyon konut olduğunu belirtti.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, belediyelerin, özel idarelerin ve özel sektörün, her projede bu dönüşümü yapmaya çalıştığını söyleyen Murat Kurum, "Evet, dönüşüm projeleri içinde bizim de eleştirdiğimiz, bizim de doğru görmediğimiz projeler oldu ama yanlıştan hareket edip, doğruları eleştirmememiz, bir an önce bunları dönüştürmemiz gerekiyor. Tabii ki bu dönüşümde biz gecekonduların yerine 15-20 katlı binalar veya 5-10 emsal gibi proje istemiyoruz. Buna ilişkin çok yakın zamanda kentsel dönüşümle alakalı stratejimizi de yayınlayacağız. Bunun 81 ilde yapılması noktasında da takipçisi olacağız." diye konuştu.


Yeni yapılacak alanlardaki binaların 4-5 katı geçmeyeceğini, mevcuttaki binalarda ise çok az emsal artışıyla, yüksekliği de 8 katı geçmeyen bir planlama içerisinde olduklarını belirten Murat Kurum, dönüşümü de değer esaslı ve vatandaşın da işin içinde olacağı bir şekilde yapacaklarını belirtti.