Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşümde emlak vergisi nasıl ödenir?

Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evin emlak vergisi ile ilgili soruyu yanıtladı..


Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evin emlak vergisi ile ilgili soruya yanıt verdi..

 

Kentsel dönüşüm nedeni ile binamız yıkıldı. Bir müddet sonra yeni inşaat başlayacak. Ben dairem için emlak vergisi ödüyordum. Bu durumda vergimde bir değişiklik olacak mı? Bunun için ne yapmalıyım? ● C. Y. 

 

Emlak vergileri gayrimenkullerin durumuna göre farklılık arzeder. Bir tarlanın vergisi farklı, bir arsanın vergisi farklı, bir binanın vergisi farklıdır. Sizin binanız yıkılmadan önce bağımsız bölümünüz için vergi ödüyordunuz.

 

Bu vergi bir nevi iki verginin birleşmesi gibiydi. Sizin senelik verginizin bulunması için önce arsa birim fiyatı üzerinden binanızın arsa değeri bulunuyor, sonra binanızın inşaat yönünden değeri bulunup arsa payınıza yansıtılıyor. İkisinin toplamı sizin binanızın senelik vergisi oluyordu.

 

Şimdi bina yıkıldı, artık hesaplamada binanın vergisi yok. Sadece arsanın vergisi var. Bina yıkıldıktan sonra gayrimenkule sadece arsa olarak maliksiniz. Bu mülkiyet de bir ortaklıktır. Yani bina sağlamken kaç daire sahibi varsa o kadar insan şimdi bu arsaya hisseleri oranında sahip. İşte bina yıkıldıktan sonra bu arsanın vergisini ortaklar olarak vereceksiniz.

 

Arsaya ortaklık, bina sağlamken her bağımsız bölümün arsa payı ne ise arsada da o oranda ortaklık payı olacak. Dolayısı ile siz de belediyeye bu durumu bildireceksiniz ki zaten tapuda da değişiklik yapılıp, tapu kaydına artık kat mülkiyeti tesis edilmiş anayapı olarak değil ortak arsa olarak kaydedilecek.

 

Yeni bina yapılıp kat irtifakı kuruluna kadar da bu durum sürecek.

 

Şimdi bu günlerde mahkemelerde arsa paylarının yeniden düzenlenmesi için açılan dava furyasının nedenini anlıyorsunuz değil mi?

 

Bina yıkılmadan önce arsa payları yükselsin ki hem bina yıkıldıktan sonra arsadan büyük pay alınsın, hem de yeni bina yapıldığında en iyi daireye sahip olunsun.

 

Bu husus binada birlikte yaşarken akıllara gelmiyordu ama şimdi kentsel dönüşüm nedeni ile binaların yıkılıp yeniden yapılması gündeme geldi ya işte bu husus da akıllara geldi. Bu davranışta ben iyi niyet görmüyorum.