Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşümde faizsiz kredi 2017!

Kentsel dönüşümde riskli evini yıkıp yeniden inşa etmek isteyen kimseler, Bakanlığın sunduğu kentsel dönüşüm kredi faizi desteğinden yararlanabiliyor. Peki, kentsel dönüşümde faizsiz kredi var mı?


Kentsel dönüşümde risk taşıyan binalar yıkılarak yerine yeni yönetmeliklere uygun binalar inşa ediliyor. Evi riskli olarak belirlenen kimseler kentsel dönüşüm kapsamında evini yıkıp yeniden inşa edebiliyor.


Kimisi evini kat karşılığı inşaata veriyor, kimisi ise evini kendi yapmak istiyor. Bakanlık kendi evini kendi inşa etmek isteyen vatandaşlara kredi konusunda finansal destek sağlıyor.


Kentsel dönüşüm kredisi, anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların sahipleri ile bu yapılarda en az 1 yıldır ikamet ettiği veya işyeri bulunduğu tespit edilenlere; konut ve işyerini kendi imkanları ile yapmak veya edinmek isteyenlere veriliyor.

 

Konut yapım kredisinde yüzde 4 oranında faiz desteği uygulanıyor. Kentsel dönüşümde güçlendirme kredisinde de yüzde 4 oranında faiz desteği sağlanıyor. İşyeri yapım kredisinde verilen faiz desteği yüzde 3 oranı olarak belirlendi. Peki, kentsel dönüşümde faizsiz kredi var mı?

 

Kentsel dönüşümde faizsiz kredi var mı?

 

Kentsel dönüşümde faizsiz kredi şuanda bulunmuyor. Ancak, Çerve ve Şehircilik Bakanı Ahmet Özhaseki geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada yeni yasa ile faizsiz kredinin geleceğini duyurmuştu.

 

Bakan Özhaseki, "Vatandaşlar kendi binasını dönüştürmek istiyorsa, bankadan faiz almışsa, yüzde 4 faizine biz destek oluyoruz. Ama inşallah yeni yasa da çok daha büyük oranda faizine katlanacağız. Yani finans bulunacak faizini biz karşılayacağız. Elimizdeki imkanları seferber ettiğimizde sıfır faizle finans desteği vereceğiz. Hem şahıslara vereceğiz, hem de belediyelere vereceğiz. Biraz belki masraf alınabilir. Onun dışında bir şey talep etmeyeceğiz." demişti.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com