Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşümde kira yardımı ne kadar? Kredi desteği ne kadar?

Riskli evi yıkılan hak sahipleri kentsel dönüşümde sunulan finansal desteklerden yararlanabiliyor. Peki, kentsel dönüşümde kira yardımı ne kadar? Kredi desteği ne kadar?


Kentsel dönüşüm kapsamında riskli olarak tespit edilen ve yıkılan gayrimenkullerin hak sahipleri, başvurmaları halinde devletin sağladığı finansal desteklerden yararlanabiliyor..


Riskli olarak tespit edilen evi kentsel dönüşüme giren hak sahiplerine Devlet bazı finansal destekler veriyor. Bu destekler kira yardımı ve faiz desteği olarak sıralanıyor. Ancak her iki yardıma da aynı anda müracaat edilemiyor. 


Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı 2018 ne kadar? Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları neler? Kentsel dönüşüm faiz desteği 2018 ne kadar? Kentsel dönüşüm faiz desteği şartları neler?


Kentsel dönüşüm kira yardımı 2018 ne kadar?


Kentsel dönüşüm kira yardımında ikamet şartı aranıyor. Ancak ikamet edilirken riskli olarak belirlenen gayrimenkuller için kira yardımı alınabiliyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı 18 ay yapılıyor. 


Ödenecek aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor.


Açıklanan 2018 kentsel dönüşüm kira yardımına göre, geçtiğimiz yıl İstanbul, İzmir ve Ankara için 860 TL olan kentsel dönüşüm kira yardım bedeli 960 TL'ye çıktı. Kiracıya bir defaya mahsus olarak ödenen bedel ise 1.720 TL'den 1.190 TL'ye yükseldi.

 

Yine İstanbul, İzmir ve Ankara'da sınırlı ayni hak sahibine ödenecek bedel ise 4 bin 300 TL iken 4 bin 800 TL oldu. 


Kentsel dönüşüm faiz desteği 2018 ne kadar?

Kentsel dönüşüm faiz desteği kapsamında kentsel dönüşümde güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi, konut edinme kredisi, işyeri yapım kredisi ve işyeri edinme kredisi kullanan vatandaşlara faiz desteği sağlanıyor.


Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında gerçek ve tüzel kişilere kullandırılan kredilerde, faiz desteği sağlanacak kredi anapara tutarının üst limiti 2016 yılında 100 bin liradan 125 bin liraya çıkartılmıştı. 


Daha önce bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı en fazla 500 bin lira iken, bu tutar 625 bin lira olarak yeniden belirlenmişti.


Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar


1- Akbank T.A.Ş.


2- Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.


3-Alternatif Bank A.Ş.


4-Denizbank A.Ş.


5-QNB Finansbank A.Ş.


6-Türkiye Garanti Bankası A.Ş.


7-Türkiye Halk Bankası A.Ş.


8-ING Bank A.Ş.


9-Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.


10-Türk Ekonomi Bankası A.Ş.


11-Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.


12-Türkiye İş Bankası A.Ş.


13-Şekerbank T.A.Ş.


14-Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O


15-Yapı Ve Kredi Bankası A.Ş.


16-T.C. Ziraat Bankası A.Ş.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com