Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşümde son değişiklikler 2016!

Kentsel dönüşümdeki son değişikliklere göre, artık riskli alan ve yapıda 3’te 2 çoğunluk bina yıkılmadan kat malikleri karar alabilecek..


27 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile kentsel dönüşümde yeni bir dönem başladı. Kentsel dönüşümdeki son değişikliklere göre, artık riskli alan ve yapıda 3’te 2 çoğunluk bina yıkılmadan kat malikleri karar alabilecek. Alınan karara katılmayanların arsa payları da bina yıkılmadan satılabilecek.


Bilindiği üzere ve Fikitepe'de görüldüğü üzere kentsel dönüşümde yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi 2/3 çoğunluğa rağmen binanın yıkılamamasıydı.


Çoğunluğa rağmen binanın yıkılmaması nedeniyle bazı hak sahipleri, mülklerini terk etmeyip doğalgaz, elektrik, su kullanmaya devam ediyordu. Yapılan düzenlemelerle birlikte tahliye süreleri sonunda elektrik, su, doğalgaz hizmetlerinin durdurulması zorunlu hale getirildi.


60 günden az olmayan tahliye süresi sonunda yıktırılmayan binalar ile ilgili artık maliklerin anlaşması da beklenmeyecek. Kolluk kuvvetleri desteğiyle mülki amirler tarafından yıkım sağlanacak. 


Bu durumda, yıkım masrafını yine malikler ödeyecek. Yani artık anlaşma sağlanamasa bile binanın riskli olduğu tespit edilmişse yıkım yapılacak.


Kentsel dönüşüm yönetmeliği değişikliği 2016!