Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşümde teminat ve sigorta şartı!

Kentsel dönüşümde yaşanan mağduriyetler yeni dönemde sona eriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında yeni yol haritası çıkarıldı.


Kentsel dönüşümde yeni yol haritası belirlendi. Kentsel dönüşümde en çok dikkat edilecek konu vatandaşların mağdur olmaması oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama kapsamında mağduriyetler ortadan kaldırılacak. 


30 bin konutu TOKİ dönüştürecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan yeni yol haritasına göre, her yıl 300 bin konutu dönüştürülecek. 300 bin konuttan 30 bininin dönüşümü bakanlık ve  TOKİ tarafından yapılacak. Kalan konutları ise özel sektör inşa edilecek. 


Mağduriyetler sona erecek

Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaş güvence altına alınacak. Buna göre, yatırımcılardan bazı şartları yerine getirmesi istenecek. Şartları yerine getiremeyen yatırımcı kentsel dönüşüm projelerine başlamayacak. 


Yüzde 10 teminat

Vatandaşlar mağdur olmamak için kentsel dönüşüm kapsamında iş yapacak firmalardan ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da yapım bedelinin yüzde 10'u kadar teminat alınacak.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016