Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşümde yeni dönem başladı!

Kentsel dönüşümün yol haritası açıklandı. Buna göre, yeterliliği olmayan firmalar dönüşüm yapamayacak ve hiçbir inşaat yatırımı yarım kalmayacak.


Kentsel dönüşümde yeni yol haritası açıklandı. Yeni dönemde artık her kente özgü kentsel dönüşüm anayasasının hazırlanmasına karar verildi. Buna göre, eterliliği ve teminatı olmayan firmalar dönüşüm yapamayacak. 


Bina ve parsel bazlı dönüşümün yerine alan bazlı kentsel dönüşüm başlatılacak. Hiçbir inşaat projesi ve konut yarım kalmayacak. Vatandaşların haklarını güvence altına almak için yatırımcılardan yapım bedelinin yüzde 10'u kadar teminat alınacak ya da tamamlama sigortası talep edilecek. 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümün yeni yol haritası ve strateji belgesini açıkladı. Kurum, her kente özgü kentsel dönüşüm anayasası getirdiklerini anlattı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, kent anayasası hakkında konuşan Kurum, "Her belediyemiz kendi ilçesine veya iline dair 'Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi' hazırlayacak ve bakanlığımızın onayına sunacak. Kentsel dönüşümü bu belgeye göre yapacaklar. Dönüşüm alanları, kentin bir bütününe yönelik yapılan analizler neticesinde belirlenecek" açıklamasında bulundu.


Sigorta ve teminat şartı

Kentsel dönüşümün uygulama takvimi, yani başlangıç ve bitiş tarihlerinin belli olacağının altını çizen Kurum, şu ifadeleri kullandı: "Bundan böyle belli kriterleri sağlayan müteahhitler, kentsel dönüşüm yapabilecek. Artık hiçbir inşaat yarım kalmayacak. Yükleniciler yapım bedelinin yüzde 10'unu teminat getirecek veya tamamlama sigortası yapmak zorunda olacak. Dönüşüm uygulamalarından dolayı hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacak."


Maketten ve temelden satışa son

Bakan Kurum, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Yatırımcı ne kadar inşaat yaptıysa, o kadar satış yapabilecek. Dolayısıyla ön satış yaparak hak etmediği bir parayı alamayacak. Temelden veya maketten satma, satın alma yöntemi bu sayede sona ermiş olacak" dedi. Kurum, İLBANK'ın da kentsel dönüşümde çok daha aktif hale geleceğini vurgulayarak, 25 bin nüfusun üstündeki yerlerde kentsel dönüşüm uygulamaları için düşük faizli kredi desteği verileceğini belirtti. Bina ve parsel bazlı uygulamaların yerini, teknik ve sosyal altyapı ihtiyacını gideren, planlanmış, üst ölçekli plan kararları ile uyumlu alan bazlı dönüşüm olacağına işaret eden Kurum, "Bundan böyle sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek."


Kentsel dönüşümde 7 amaç

1-) Afet risklerinin etkin bir şekilde bertaraf edilmesi, vatandaşların can ve mal güvenliğinin kesin olarak sağlanması.

2-) Yapıları dönüştürmenin yanında çevresel, tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması ve yaşatılması.

3-) Ülke çapında sürdürülebilir kentsel dönüşümün belirlenmesi.

4-) Yerinde dönüşümün, yatay mimarinin ve mahalle kültürünün esas alınması.

5-) Sosyal ve teknik altyapı yetersizliklerinin giderilmesi.

6-) Engelli dostu şehirlerin hayata geçirilmesi.

7-) Yapılaşma sonrası oluşacak değer artışının adil ve dengeli olarak paylaştırılması.