Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşümde yeni model ilk Gaziosmanpaşa'da uygulanacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, kentsel dönüşüm için geliştirilen yeni model ilk Gaziosmanpaşa'da uygulanacak..


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, dönüşüme girmesi gereken yaklaşık 700 bin bina için yeni bir model geliştirildi. İBB ev sahiplerinin cebinden para çıkmadan yapılarını dönüştürmesini sağlayacak dönüşüm karşılığı metrekare modelini devreye aldı. 


Milliyet gazetesinde yer alan habere göre kentsel dönüşüm süreçlerinde ortaya çıkan aksilikler tespit edilerek geliştirilen modelde iki şart olacak. Uygulama alanlarında dönüşümlerin yerinde yapılması esas kılınacakken, yıkım sonrası yeni planda ise imar artışı yapılmayacak. Söz konusu modelde bundan önce uygulanan imar artışı vererek vatandaşın binasını kendi imkanları ile dönüştürmesinin aksine imar artışı yapılmadan maliyete ortak olunacak.


Vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmadan yapısını yerinde dönüştürmeyi amaçlayan modelde ev sahipleri metrekarelerinden fedakarlık etmiş olacak. 100 metrekarelik bir ev için vatandaş 20 metrekaresini verecek. Bir nevi yüzde 80’e yüzde 20 gibi bir anlaşma gerçekleştirilmiş olacak. 100 metrekare depreme dayanıksız bir yapı sahibi dönüşüm sonrası 80 metrekare güvenli ve konforlu bir evin sahibi olacak.


İBB’nin iştiraki KİPTAŞ ile gerçekleştireceği modelde alınacak yüzde 20’lik kesimler ile yapıların maliyetinin yüzde 70’e yakını karşılanmış olacak. Geri kalan yüzde 30’luk maliyet ise İBB bütçesinden ayrılan 1 milyar liralık kaynak üzerinden sağlanacak.


İlk olarak Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi 5 ve 6A kentsel dönüşüm projelerinde hayata geçirilecek yeni uygulamanın yaygınlaşmasıyla birlikte İstanbul’daki dönüşümün 10-15 yıl içerisinde tamamen gerçekleşeceği öngörülüyor.