Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşümde yeni süreç!

Çöken binanın enkazının bulunduğu yerde açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşlara bakanlık olarak kira desteği verileceğini açıkladı.


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kartal'da çöken binanın enkazının bulunduğu yerde açıklama yaptı.  gündür arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini anlatan yetkililer, çöken binanın çevresindeki alanın tamamını incelediklerini anlattı.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, çöken binanın çevresinde bulunan 10 apartmanda risk analizi yaptıklarını söyleyen Kurum, "Bu analiz çerçevesinde 2 bina, İhya Apartmanı ve Şam Apartmanı dışındaki 8 bina riskli. Bu 8 binanın hak sahipleriyle görüştük. Bu binaları da süreç içerisinde yıkacağımızı ve alanın tamamında kentsel dönüşüm projesi yapacağımızı kendilerine ilettik" açıklamasında bulundu.


Vatandaşlara bakanlık olarak kira desteği verileceğini ve inşa sürecinin TOKİ tarafından yürütüleceğini anlatan Kurum, "Yunus Apartmanı'nı da vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını almak suretiyle boşaltıyoruz ve yıkımını da bugün yapacağız. Kartal Orhantepe Mahallesi'nde vatandaşlarımız riskli binalarla alakalı müracaatlarını hem Alo 181'e hem de bakanlığımızın il müdürlüğüne yapabilir. Burada bir iletişim ofisi kuracağız. Bu ofiste valiliğimiz, kaymakamlığımız ve bakanlığımızın ilgili birimleri olacak. Bu dönüşüm sürecini vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde yapıp, hak sahiplerimize sağlam ve güvenilir evlerini en kısa zamanda teslim edeceğiz" diye konuştu.


Hem Yunus Apartmanı hem de risk taşıyan diğer apartmanların sakinleriyle bir araya geldiklerini anlatan Kurum, sürecin başka anaların ağlamaması, başka ocaklara ateş düşmemesi adına hızlı bir şekilde yapmak istediklerinin altını çizdi.


Bakanlık olarak konu ile ilgili kararlı olduklarını söyleyen Kurum, "Riskli bina tespiti yaptığımız her binayı, yıkılması gerekiyorsa yıkacağız, güçlendirilmesi gerekiyorsa güçlendirilmesi noktasında uyarılarda bulunacağız. Buna ilişkin başvuruları vatandaşlarımız bakanlığımıza yapabilir." açıklamasında bulundu.


"Vatandaşlar riskli binaları varsa bunların tespitini yapsın"

Vatandaşlara çağrıda bulunan Kurum, şunları söyledi: "Riskli binaları varsa bunların tespitini yapsınlar. Devletimiz, bakanlığımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde her türlü desteği yapıyor. Yapmaya da devam edecek." 


Yunus Apartmanı'nın bugün yıkılacağını hatırlatan Kurum, "Evdeki ziynet eşyalarını almaları için bir polisimiz ve itfaiyemiz vatandaşımıza eşlik ediyor. Hızlı bir şekilde evdeki özel eşyalarını almaları için müsaade ediyoruz. Aynı anda binayı olası risklere karşı izlemeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın eşyalarını almalarının ardından yıkımı gerçekleştireceğiz. Gerekli araçlar 1-2 saat içinde yıkıma başlayacak." dedi.


"Beton dayanımı yeni yönetmeliğin çok çok altında"

Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesinin ardından başlatılan tahkikata ilişkin sorulara cevap veren Kurum, şu ifadeleri kullandı:


"Alınan beton numuneleri, beton sınıfının düşük olduğunu gösteriyor. Deniz kumunu, deniz kabuğunu zaten gözümüzle gördük. Beton kalitesinde ve kullanılan demirde, dayanım noktasında eksiklikler var. Şu anki yönetmelikler çerçevesinde mevcut beton dayanımı yeni yönetmeliğin çok çok altında. Hem bakanlığımız hem İçişleri Bakanlığımız hem de Başsavcılığımız gerekli tahkikatı başlattı ve süreci yürütüyor. Bilirkişilerimiz binanın temelinden çatısına kadar olması gereken her alandan numunelerini aldılar. Laboratuvarda bunların testlerini yapıyoruz. Bu testler neticesinde bilirkişi heyetimiz bir rapor sunacak. Başsavcılığımız da bu rapora göre işlemini yürütecek. Bakanlıklar da ilgili soruşturmayı yürütüyor. Bitmesinin ardından açıklama yapacağız." 


Kartal Orhantepe Mahallesi'nde vatandaşlara hitap eden Bakan Kurum, "Riskli binanız varsa, şüpheleniyorsanız bakanlığımıza ücretsiz olarak bunların tespitini yaptırın. Bu tespitlerin yapılmasına müteakip, gerekirse alanın tamamında bu projeyi yürütebiliriz. Devletimiz bu noktada her türlü yardıma hazır." dedi.


Boşaltılan alandaki vatandaşlarla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Valiliğinin, kiradan taşınmaya kadar her türlü desteği verdiğini söyleyen Kurum, vatandaşların irtibat ofisinden bu bilgileri alabileceğinin altını çizdi. 


Yunus Apartmanı'nın yanında 1 tane sağlam bina bulunduğunu, diğerlerinin risk taşıdığını kaydeden Kurum, "Zarar vermeyecek şekilde yıkımı gerçekleştireceğiz. Elimizde olmayan sebepler de ortaya çıkabilir. Amacımız zarar vermeden süreci yürütmek." şeklinde konuştu.


"Kentsel dönüşümde yeni bir süreç''

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da dün akşam 76. saatte, vefat eden Şeyma Kambur ve iki çocuğunun enkaz altından çıkarıldığını söyleyerek, "İçişleri Bakanımız, 'Biz enkazın altında tespitlerimize göre başka biri olmadığını düşünüyoruz ama ihtiyaten arama kurtarma faaliyeti kesin olarak bitinceye kadar bu çalışmamız devam edecek' demişti. Şimdi saat 14.30 itibariyle arama kurtarma faaliyetleri AFAD koordinasyonunda resmi olarak tamamlandı. Hamdolsun başka bir vatandaşımıza ulaşmadık." açıklamasında bulundu.


Çöken binada 21 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Yerlikaya, şunları söyledi: "Bunlardan birisi henüz kimliği tespit edilemeyen yabancı misafir. Diğerleri vatandaşlarımız. Onlar da memleketlerinde, burada, defnediliyor, defnedildiler ve yaralılarımız da tedavi görüyor. Başsağlığı diliyoruz. Mekanları cennet olsun, milletimizin başı sağ olsun. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bugünkü çalışmalarımız Çevre ve Şehircilik Bakanımızın koordinasyonunda, liderliğinde, başta Yunus Apartmanı'nın güvenli bir şekilde boşaltılması, acil olan güvenlik açısından, kendileri açısından önemli olan malzemelerin alınmasıyla ilgili itfaiyemiz, polisimizin nezaretinde onlar yapılıyor. Kısa süre sonra da bu binanın yıkımına başlanacak."


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016