Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kerim Cin

Colliers International Türkiye Yönetici Ortağı’dır.Kerim Cin
Colliers International Türkiye Yönetici Ortağı Kerim CinKerim Cin kimdir?


Los Angeles, California’daki Loyola Marymount Üniversitesi Finans ve İşletme Bölümü’nü bitirmiş, 2000 yılı Ağustos ayında Denver, Colorado’da bulunan Amerikan Değerleme Enstitüsünde (American Appraisal Institute) gayrimenkul değerleme teknikleri üzerine verilen kurslardan sertifika kazanmıştır.


Kerim Cin, bugüne kadar, kiralanan ve satılan yaklaşık 300.000 m2 ofis, perakende ve sanayi alanı ile Colliers tarafından değerlemesi ya da analizi yapılan, ofis, perakende, konut, otel ve karma kullanım projeleri dahil olmak üzere 30 milyon m2’yi aşkın mülkle ilgili aracılık ve danışmanlık hizmetlerinde iş sahibi / aracı ya da iş sahibi / danışman olarak Colliers International adına Türkiye’de hizmet vermiştir.


Kerim Cin, Colliers International Türkiye’yi ne zaman kurdu?


1998 yılında kapılarını açan Resco Gayrimenkul Yatırım ve Danışmanlık Hizmetleri, Türkiye gayrimenkul piyasasına getirdiği yenilikçi yaklaşımı sayesinde kısa zamanda sektörün önde gelen kuruluşlarından biri olmuştur.


2001 yılından beri Colliers International Türkiye olarak faaliyet gösteren şirket, Türkiye genelinde müşterilerine gayrimenkul piyasasının tüm segmentlerine yönelik çeşitli hizmetler sunmanın yanı sıra gayrimenkulle ilgili tüm ticari kararlarda değerli piyasa bilgileri ve piyasa istihbaratı sağlamaktadır.


İçerdiği 6.600’ü aşkın kayıt ile Türkiye’de türünün en büyük kurumsal veri tabanına sahip bulunmakta. 


Colliers International Türkiye, temel amacı Türkiye’deki gayrimenkul hizmetlerinin kalite ve standardını yükseltmek olan GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) derneğine üyedir.


Kerim Cin, bugüne kadar kiralanan ve satılan yaklaşık 300.000 m2 ofis, perakende ve sanayi alanı ile Colliers tarafından değerlemesi ya da analizi yapılan, ofis, perakende, konut, otel ve karma kullanım projeleri dahil olmak üzere 30 milyon m2’yi aşkın mülkle ilgili aracılık ve danışmanlık hizmetlerinde iş sahibi / aracı ya da iş sahibi / danışman olarak Colliers International adına Türkiye’de hizmet vermiştir.


Kerim Cin'in çalıştığı son projeler hangileridir?

- Cummins International – İzmir’de yeni fabrika kuruluşu için 100.000 m2 ‘lik sanayi arsasının satın alınması,

- British American Tobacco – Toplam değeri 30 milyon Dolar olan Türkiye’nin değişik yerlerinde TEKEL sigara fabrikaları satışı,

- Akkom Office Park – İstanbul, Ümraniye’de, 50.000 m2'lik A sınıfı ofis alanının kiralanması,

- Sayman Kimyevi Maddeler – İstanbul, Levent’de toplam 8.000 m2 ‘lik A sınıfı ofis alanının satın alınması ve kiralanması,

- İstanbul, Bayrampaşa’da, ORA AVM ve Forum İstanbul’a komşu, yaklaşık 66.000 m2'lik ticari geliştirme alanı olan arsanın satışı.


Kerim Cin ve Colliers International Türkiye hangi ödül ve dereceleri kazandı?


Yakın zamanda şirkete verilen ödüllerden bazıları şunlardır:

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE LİDER

Three Logos Image


Firma, World Green Building Council ve Regenerative Network kurucu ortağı ve Urban Land Institute üyesi. Aynı 

zamanda dünya çapında onlarca ulusal yeşil bina konseyi üyesi olup birden çok konseyde danışmanlık desteği ve yönetim hizmeti sunmakta.


IAOP


Global Outsourcing 100: Dünyanın En İyi Taşeron Danışmanı, 2006-2012


The Lipsey Company


#2 - En Başarılı 25 Ticari Gayrimenkul Markası, 2010-2012


Gayrimenkul Yenilikçi Ödülü - Doug Frye, Başkan & CEO


James A. Graaskamp Gayriemenkul Merkezi, İşletme Bölümü, Wisconsin ÜniversitesiKerim Cin ve Colliers International Türkiye’nin müşterileri kimler? Referans müşterileri; 


Aareal Bank, ABN Ambro, AIG, Banca Intesa, Bayer, Bosch, Coca-Cola, Cummins, Deutsche Bank, Emaar 

Properties, Ergo Insurance, Eurohypo AG, Goodyear, JP Morgan, Loreal, Mapfre Group, Merrill Lynch, Morgan Stanley, Multi Development, Nissan, Novartis, Philip Morris, PricewaterhouseCoopers, Reckitt Benckiser, Redevco, Rönesans Gayrimenkul Yatırım, Roche, Shell, Siemens, Sireo, Sony ve Torunlar GYO.


Kerim Cin hangi haberlere konu oldu? 


Kerim Cin'den yatırımcılara tavsiyeler (Forbes Dergisi, Mayıs 2012)


Gayrimenkul yatırımı uzmanlık istiyor. İşte eli taşın altında olan başarılı profesyonellerden bireysel yatırımcılara tavsiyeler...


Colliers International Turkey Yönetici Ortağı Kerim Cin genel düşüncenin aksine varlık fiyatlarının şişmiş olduğunu düşünüyor ve yatırımda lokasyonun önemini vurguluyor. 


(...) 


Kerim Cin - Colliers International Turkey Yönetici Ortak: "Gayrimenkul piyasası kendi içinde farklı hareket eden ve farklı dinamikleri olan bir piyasa. Ofis, perakende, konut ve endüstriyel piyasalar kendine özgü değişik trendler gösteriyor. Dolar kurunun ve faizlerin yükselmesi nedeniyle konut piyasası yavaşladı. Bunda arz fazlasından çok finansal konjonktür etkili. Piyasanın düzelmesiyle talep tekrar canlanacaktır. Ancak bunun ne zaman olacağını söylemek zor. Bu durum, fiyatların yukarı yönlü olmasını engellediği için konut yatırımcılarının getiri sağlaması zor. Ayrıca İstanbul’un çeperinde orta ve orta üstü gelir grubuna yönelik konut projelerinin çokluğu arz şişkinliği yaratıyor. Fiyatları baskılayan etkenlerden biri de bu. Diğer yandan kira fiyatları durağan. Hatta bazı bölgelerde aşağı yönlü olduğunu söylemek de mümkün. Dolayısıyla konut yatırımcısının getiri oranları ciddi oranda azalmış durumda. Orta vadede -2013 sonuna kadar- faizlerin yüksek kalacağını öngörüyorum. Bu, orta vadede konut yatırımlarında getirilerinin düşük kalmaya devam edeceği anlamına geliyor. Ancak İstanbul’un merkezinde nitelikli konut arzı çok güçlü değil. Buna karşın talep hala güçlü. Şişli, Beşiktaş, Kadıköy, Beyoğlu gibi bölgelerde eski yapıların dönüştürülmesiyle gerçekleşecek konutlara ciddi bir talep olacaktır.


Gayrimenkul yatırımcıları için ofis piyasası yeni bir alternatif oluşturuyor. Son zamanlarda ofis binaları da küçük metrekarelerle satışa sunulacak şekilde yapılandırılabiliyor. Bu model eskiden yoktu. İstanbul’un merkezinde yer alan ofisler daha önce kat kat çok büyük bireysel ve kurumsal yatırımcılara satılıyordu. Ancak bu trendin değiştiğinden söz edebiliriz. Artık ofis binaları konut yatırımcılarına hitap edecek şekilde daha küçük metrekarelere bölünerek satılabiliyor. Bu model, orta ölçekli gayrimenkul yatırımcıları için yeni bir enstrüman sunuyor. Konut yatırımcıları kiracı sirkülasyonu daha az olduğu için bu modele ilgi gösteriyor. Ancak burada yatırımcıların lokasyona çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü konut için kiracı bulmak her zaman kolayken ofisler için daha zor. Özellikle kent merkezine yakın, toplu taşıma imkanı olan bölgeler bu tip yatırımlar için uygun. Bomonti ve Kağıthane'de geliştirilen yeni ofis binalarında bu model uygulanıyor. Konumu dolayısıyla Bomonti biraz daha öne çıkıyor.


Türkiye’de genel olarak varlık fiyatlarının şişik olduğunu düşünüyorum. AVM'lerde yıllık geri dönüş oranı yüzde 7 dolayında. Konutta yüzde 3-4, ofiste ise yüzde 5-6 civarında. Gelişmekte olan bir ülke için bu oranlar çok düşük. Dolar bazında Eurobond’ların getirilerinin yüzde 5 dolayında olduğunu düşündüğümüzde gayrimenkul yatırımının yakın dönemde pek de cazip olmadığını söylemek mümkün."


Kerim Cin ve Colliers International Türkiye iletişim bilgileri neler?


Adres: Colliers International Türkiye Büyükdere Cad. Enka Binası No:108 Kat:6 Esentepe Şişli, İstanbul, Türkiye 34394


Telefon: +90 212 288 62 62


Fax: +90 212 347 07 94


E-Posta: kerim.cin@colliers.com


Web Adresi: www.colliers.com/tr