Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranı hesabı Ocak 2016!

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde ÜFE oranları ile artış yapılıyor. İşte kira artış oranı hesabı Ocak 2016..


Kira artış oranı hesabı Ocak 2016!


Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde artış yapılıyor. Mal sahipleri kira bedeline yapacağı bu zammı, kanunda belirtilen esaslara uygun bir şekilde yapıyor.


Borçlar Kanunu gereğince; tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Kira artış hesabında kullanılan ÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Ocak 2016 ÜFE oranları 4 Ocak'ta açıklandı. 


Kira artış oranı hesabı Ocak 2016..

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,33 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,71 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,71 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,28 artış gösterdi.


Kira artış oranı hesabınde yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar kullanılacak. Buna göre, meskendeki kiracıya en fazla yüzde 5,28 oranında zam yapılacak.


Hesaplama örneği:

Mevcut kira bedeli; 1000 TL

Zam oranı; yüzde 5,28

Zam bedeli; 52,8 TL

Zamlı kira bedeli; 1052, TL
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com