Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranı Mart 2016!

Taşınmaz mal kira sözleşmesi yenilenen kiracılar, yeni kira döneminde kira bedelini zamlı olarak ödüyor. Sözleşmesi bu ay yenilenenlere ne kadar zam yapılacak? İşte kira artış oranı Mart 2016..


Taşınmaz mal kira sözleşmesi yenilenen kiracılar, yeni kira döneminde kira bedelini zamlı olarak ödüyor. Kira bedelinde yapılacak bu artış Borçlar Kanunu ile sınırlandırılıyor.


Ancak yapılan sınırlamalar 2020 yılına kadar işyerleri için uygulanmıyor. Bu tarihe kadar işyerindeki kiracıya sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istenilen oranda zam yapılabiliyor.


Meskendeki kiracıya yapılacak en yüksek zam oranı ise Üretici Fiyat Endeksi olarak tespit ediliyor. Bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor.


Peki, sözleşmenizin Mart ayı itibariyle yenilendiğini düşünelim. Bu durumda kira ne kadar artacak? Kira artış oranı nedir? Nasıl hesaplanır?


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Şubat 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,20 düştü


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,20 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,34 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,47 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,61 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,09 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,15 artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 4,17 düşüş ve su sektöründe yüzde 0,98 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık düşüş elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirmede gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme (yüzde -4,17), kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -2,57), kimyasallar ve kimyasal ürünler (yüzde -1,64) alt sektörleridir. Buna karşılık diğer mamul eşyalar (yüzde 5,13), ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) (yüzde 2,79) ve basım ve kayıt hizmetleri (yüzde 2,41) bir ay önceye göre endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık düşüş enerji mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Şubat ayında en yüksek aylık ve yıllık düşüş enerji mallarında gerçekleşti.


Kira artış oranı Mart 2016


Yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. Buna göre Mart 2016'da kiracıya en fazla yüzde 5,61 oranında zam yapılacak.


Kira artışı hesaplama örneği


Mevcut kira bedeli: 1000 TL

Kira zam oranı: yüzde 5,61

Zam bedeli: 56,1 TL

Zamlı kira bedeli: 1056,1 TL
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com