Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranı Şubat 2016!

Gayrimenkul kira sözleşmesi yenilenen kiracılara enflasyon oranlarında zam yapılıyor. Kira artış oranı Şubat 2016 belli oldu!Kira artış oranı Şubat 2016!


Gayrimenkul kira sözleşmesi yenilenen kiracılara enflasyon oranlarında zam yapılıyor.  Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Ancak bu kural işyeri kiralamalarında 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Kira artış oranı olan ÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Şubat ayı hesaplamasında kullanılacak oranlar 3 Şubat'ta açıklandı. Buna göre kira artış oranı Şubat 2016 belli oldu.


Meskendeki kiracıya 2016 Şubat'ta en fazla yüzde 5,50 oranında zam yapılacak.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ocak 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,55 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %0,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,94 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %5,50 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,20 düşüş, imalat sanayi sektöründe %0,56 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,96 artış ve su sektöründe %2,20 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık artış diğer ulaşım araçlarında gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; diğer ulaşım araçları (%5,85), kömür ve linyit (%4,73), diğer mamul eşyalar (%4,41) alt sektörleridir. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz (%-26,05), kok ve rafine petrol ürünleri (%-11,67) ve tütün ürünleri (%-3,23) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Ocak ayında en yüksek aylık ve yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com