Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları 3 Ağustos'ta açıklanacak!

Mal sahipleri ile kiracıların imzaladıkları senelik sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde mevcut kira bedeline zam yapılıyor. Kira artış oranları 3 Ağustos'ta açıklanacak..


Mal sahipleri ile kiracıların imzaladıkları senelik sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde mevcut kira bedeline zam yapılıyor.


Bu zam kanunda belirtilen sınırlar dahilinde yapılıyor. Kanunen mesken ve işyerlerindeki zam farklı şekillerde yapılıyor.


Borçlar Kanunu gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor. 


Ancak bu uygulama 2020 yılına kadar işyerleri için geçerli olmuyor. İşyerindeki kiracıya sözleşmede belirtilen oranlar dahilinde zam yapılıyor.


Kira hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Geçtiğimiz ay açıklanan oranlara göre meskendeki kiracıya yüzde 9,98 oranında zam yapıldı.


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,07 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,07, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,87 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,98 artış gösterdi.


Sözleşmesi önümüzdeki ay yenilenecek kiracıların kira artış oranları 3 Ağustos'ta açıklanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com