Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları 3 Ekim'de açıklanacak!

Mesken veya işyeri kira sözleşmesi imzalayanların sözleşme süresinin senelik olarak yenilenmesi durumunda kira bedeline yıllık olarak zam yapılıyor. Kira artış oranları 3 Ekim'de açıklanacak..


Mesken veya işyeri kira sözleşmesi imzalayanların sözleşme süresinin senelik olarak yenilenmesi durumunda kira bedeline yıllık olarak zam yapılıyor. Kiracıya yapılacak zam hesaplamasında kullanılan oranlar Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyorç


Enflasyon oranlarından üretici fiyat endeksi mesken kira artış hesaplamalarında kullanılırken, işyeri kiralamalarında böyle bir sınırlandırma bulunmuyor.


Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince işyerindeki kiracıya 2020 yılına kadar istenilen oranda zam yapılabiliyor. Ancak 2020'den sonra işyeri kiracılarına da bu oranda zam yapılması zorunlu oluyor.


Kira artış hesaplamalarında kullanılan oranları her ay TÜİK açıklıyor. Eylül ayında açıklanan verilere göre; Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,08 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,03 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,51 artış gösterdi.


Böylece kiracıya yüzde 4,51 oranında zam yapıldı. Ekim'de uygulanacak kira artış oranları 3 Ekim'de saat 10:00'da Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com