Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları 3 Temmuz'da belli olacak!

Gayrimenkul kiralamalarında yenilenen sözleşmelerde kira bedeline senelik zam yapılıyor. Kira artış oranları 3 Temmuz'da belli olacak..


Gayrimenkul kiralamalarında yenilenen sözleşmelerde kira bedeline senelik zam yapılıyor. Bu zam meskenlerde kanunen dönemin üretici fiyat endeksi oranları ile hesaplanıyor. Ancak işyerlerinde 2020 yılına kadar istenilen oranlarda istenilen oranlarda zam yapılabiliyor.


Kira artış hesabında üretici fiyat endeksi oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılacak.


Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı.Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,74, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,02 artış gösterdi.


Yukarıdaki oranlara göre Haziran ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracılara yüzde 9,02 oranında zam yapıldı. Buna göre mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni dönem kirası 1090 lira oldu.


Temmuz ayında kullanılacak kira artış oranları ise 3 Temmuz'da saat 10:00'da açıklanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com