Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları 5 Şubat'ta açıklanacak!

Kira sözleşmesi Şubat 2018'de yenilenen kiracılara ne kadar zam yapılacağı TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranları ile belli olacak. Kira artış oranları 5 Şubat'ta açıklanacak..


Borçlar Kanunu gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.


Söz konusu üretici fiyat endeksi oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


Şubat 2018'de kira sözleşmesi yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı da, yine TÜİK tarafından açıklanan veriler ile belirlenecek. Kira artış oranları 5 Şubat'ta açıklanacak.


Ocak'ta ne kadar zam gelmişti?


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,37 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,47 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,47 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,82 artış gösterdi. 


Buna göre, kiraya yüzde 15,82 oranında zam yapıldı. Geçtiğimiz sene 1000 lira kirası olan kiracının yeni kira bedeli 1.158 lira oldu.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com