Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Ağustos 2017!

Kira sözleşmesi Ağustos ayında yenilenen kiracılara bu sene ne kadar zam yapılacağı 3 Ağustos'ta belli oldu. İşte kira artış oranları Ağustos 2017..


Kira sözleşmesi Ağustos ayında yenilenen kiracılara bu sene ne kadar zam yapılacağı 3 Ağustos'ta belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında kiralar yüzde 10,94 oranında arttı.


TÜİK'in açıkladığı ve kira artış hesaplamasında kullanılan oranların da yer aldığı Üretici Fiyat Endeksi verileri şu şekilde sıralanıyor:


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Temmuz 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,72 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,72, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,60, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,45 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 10,94 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,23 artış, imalat sanayi sektöründe %0,91 artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 1,57 düşüş ve su sektöründe %0,56 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış kömür ve linyitte gerçekleşti


Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 4,03 ile kömür ve linyit, yüzde 2,32 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 2,13 ile makine ve ekipmanlarda gerçekleşti. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz yüzde 2,64, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme yüzde 1,57 ve içecekler yüzde 1,31 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış sermaye mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Temmuz ayında aylık en fazla artış sermaye mallarında ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com