Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Aralık 2016!

Mesken ve işyeri kiralamalarında kiracılara yapılacak zam oranı Borçlar Kanunu'nda belirtilen esaslara göre yapılıyor.


Mesken ve işyeri kiralamalarında kiracılara yapılacak zam oranı Borçlar Kanunu'nda belirtilen esaslara göre yapılıyor. Kanunen meskendeki kiracıya TÜİK'in açıkladığı ÜFE oranlarında zam yapılıyor. Hesaplamalarda on iki aylık ortalamalar baz alınıypr.


Bu ay yenilenen kiralamalarda ne kadar artış yapılacağı TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranları ile belli oldu.


Aralık 2016 döneminde kira sözleşmesi yenilenen kiracılara yüzde 3,93 oranında zam yapılacak. Bune göre kira bedeli 1000 lira olan kiracıların yeni kira bedeli 1039,3 lira olacak.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %2,00 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %2,00, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,76, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,41 ve on iki aylık ortalamalara göre %3,93 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %2,45 artış, imalat sanayi sektöründe %2,41 artış, elektrik ve gaz sektöründe %3,16 düşüş ve su sektöründe %0,84 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti


Bir önceki aya en fazla artış; %10,61 ile ham petrol ve doğal gaz, %10,13 ile ana metaller ve %4,41 ile diğer mamul eşyalar alt sektörlerinde gerçekleşti. Buna karşılık elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme %3,16, giyim eşyası %0,10 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.


Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Kasım ayında aylık en fazla artış ara mallarında ve yıllık en fazla artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com