Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Aralık 2017 açıklandı mı?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ayın 3'nde açıklanan enflasyon oranları 3 Aralık'ın hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile 4 Aralık'ta açıklanacak..


2017 Aralık Kira artış oranları, henüz açıklanmadı. Her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ayın 3'nde açıklanan enflasyon oranları 3 Aralık'ın hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile 4 Aralık'ta açıklanacak.


Kira artış oranları Aralık 2017!


Kira artış oranları, TÜİK'in açıkladığı üretici fiyat endeksi oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak yapılacak.


Örneğin, geçtiğimiz ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verilerine göre, konuttaki kiracıya yüzde 14,47 oranında zam yapıldı.

 

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,71, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,66 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,28 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,47 artış gösterdi.

 

Mevcut kirası 1000 lira olan kiracının yeni dönem kira bedeli bin 144,7 lira oldu.


Bu oranlar konut kira artış hesaplamalarında kullanıyor. İşyeri kira artış hesaplamalarında ise mal sahipleri sözleşmeye bağlı olmak istediği oranda zam yapabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com