Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Eylül 2018!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları açıklandı. İşte 2018 Eylül ayı kira artış oranları..


2018 Eylül ayı kira artış oranları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kira artış hesaplamalarında da kullanılan enflasyon oranlarını az önce açıkladı. Açıklanan verilere göre sözleşmesi Eylül ayında yenilenen kiracıya yüzde 18,78 oranında zam yapılabilecek. 


Konut kira artışı hesaplama kuralı


Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


ÜFE oranları 


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 25,32, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,13 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,78 artış gösterdi.


Eylül ayı kira artışı hesaplama örneği


Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir konut kiracının yeni dönem kira bedelini hesaplayalım:


Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 18,78

Zam bedeli: 187,8 lira

Zamlı kira bedeli: 1.187,8 lira

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com