Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Haziran 2016!

Haziran ayında yenilenen kira sözleşmelerinde kira bedeline yapılacak zam oranı belli oldu. Kira artış oranları Haziran 2016 verilerine göre yapılacak artış yüzde 5,19'dan yüksek olamayacak.


Haziran ayında yenilenen kira sözleşmelerinde kira bedeline yapılacak zam oranı belli oldu. Kira artış oranları Haziran 2016 verilerine göre yapılacak artış yüzde 5,19'dan yüksek olamayacak.


Bilindiği üzere bu oranlar meskendeki kiracıya yapılacak zam hesaplamasında kullanılırken, işyerleri için kullanılması 2020 yılına kadar zorunlu olmuyor.


Bu tarihe kadar işyerindeki kiracıya istenilen oranlarda zam yapılabiliyor.Kira artış oranları her ay TÜİK tarafından açıklanan ÜFE verileri ile birlikte açıklanmış oluyor. ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mayıs 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,48 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,48 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,77 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,19 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2,43 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,87 artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 3,25 düşüş ve su sektöründe yüzde 0,49 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık artış kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde 14,58), ham petrol ve doğal gaz (yüzde 10,00), ana metaller (yüzde 5,93) alt sektörleridir. Buna karşılık elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme (yüzde -3,25), giyim eşyası (yüzde -0,78), kağıt ve kağıt ürünleri (yüzde -0,69) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış ara mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Mayıs ayında en yüksek aylık artış ara mallarında ve en yüksek yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com