Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Haziran 2017!

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Haziran'da sözleşmesi yenilenen meskendeki kiracıya yüzde 9,02 oranında zam yapılacak..


Kira sözleşmesi yenilenen kiracılara, üretici fiyat endeksi oranlarında zam yapılıyor. Bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. TÜİK verilerine göre, yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı. Haziran'da yapılacak artış oranı ise yüzde 9,02 oldu.


Buna göre Haziran'da sözleşmesi yenilenen meskendeki kiracıya bu oranda zam yapılacak. Mevcut kirası 1000 TL olan kiracının yeni dönem kira bedeli 1090 lira olacak.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Oranları


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,74, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,26 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,02 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,54 düşüş, imalat sanayi sektöründe %0,57 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,31 artış ve su sektöründe %0,72 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış mobilya ürünlerinde gerçekleşti


Bir önceki aya göre en fazla artış; %3,24 ile mobilya ürünleri, %2,73 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, %1,97 ile tütün ürünleri sektörlerinde gerçekleşti. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri %5,87, metal cevherleri %2,05 ve ham petrol ve doğal gaz %1,20 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Mayıs ayında aylık en fazla artış dayanıklı tüketim mallarında ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com