Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Haziran 2018!

Kira sözleşmesi bu ay yenilenen kiracıya ne kadar zam yapılacak? Kira artış oranları Haziran 2018 ne kadar? İşte TÜİK'in bugün açıkladığı ÜFE oranları..
Mesken ve işyeri kiralamalarında tarafların imzaladıkları sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık zam yapılıyor. Bu zam Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon oranları ile hesaplanıyor.


Üretici fiyat endeksinin kullanılarak zam yapılması yalnız meskenlerde zorunlu oluyor. İşyeri kiralamalarında bu kural 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Bu tarihe kadar işyerindeki kiracıya sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istenilen oranda zam yapılabiliyor.


Peki, kira sözleşmesi bu ay yenilenen kiracıya ne kadar zam yapılacak? Kira artış oranları Haziran 2018 ne kadar? TÜİK'in bugün açıkladığı ÜFE oranları şu şekilde: 


Üretici fiyat endeksi oranları

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,79, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12,12, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,16 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,80 artış gösterdi.


Kira sözleşmesi Haziran'da yenilenen kiracılara yukarıdakioranlara göre, 15,80 oranında zam yapılacak. 


Kira artış oranları Haziran 2018 hesaplama örneği


Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir konut kiracının yeni dönem aylık kira bedeli şu şekilde hesaplanacak.


Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 15,80 

Zam bedeli: 158 lira

Zamlı kira bedeli 1.158 liraIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com