Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Kasım 2015!

Gayrimenkulünü kiraya veren mal sahipleri, sözleşmenin yenilenmesi ile kira bedeline zam yapabiliyor. Peki, Kasım ayında kiraya ne kadar zam yapılacak? İşte kira artış oranları Kasım 2015..Kira artış oranları Kasım 2015!Ev ve işyeri gibi gayrimenkulünü kiraya veren mal sahipleri, sözleşmenin yenilenmesi ile kira bedeline zam yapabiliyor. Kiraya yapılacak bu zammın yasal sınırlar çerçevesinde hesaplanması gerekiyor.


Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu uyarında kiraya yapılacak zam ÜFE'ye göre hesaplanıyor. Ancak bu kural 2020 yılına kadar yalnız meskenler için geçerli oluyor.


Buna göre bu tarihe kadar işyeri sahipleri sözleşmede yazan esaslara bağlı kalmak şartı ile zam yapıyor. Hesaplamada kullanılan enflasyon oranlarını her ay Türkiye İstatistik Kurumu açıklıyor.


Yurt içi üretici fiyat endeksi Kasım 2015

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,20 düştü. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,20 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,59 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,74 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,58 artış gösterdi.


Bu oranlardan bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı kullanılıyor. Buna göre 2015 Kasım ayında mesken kiracısına yüzde 5,74 oranında zam yapılıyor.