Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Mart 2017!

Kira sözleşmesi yenilenen kiracılara mal sahipleri senelik zam yapıyor. Zam hesabında kullanılan oranları TÜİK açıklıyor. İşte kira artış oranları Mart 2017..


Kira hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince kira sözleşmesi yenilenen kiracılara senelik zam yapılıyor. Yapılacak bu zam mesken ve işyerlerinde farklı şekilde hesaplanıyor.


Kanunen meskendeki kiracıya dönemin ÜFE oranında zam yapılması gerekirken, işyerindeki kiracıya bu zorunluluk 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Bu döneme kadar işyerindeki kiracıya sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istenilen oranlarda zam yapılabiliyor.


Hesaplamalarda kullanılan enflasyon oranlarını TÜİK her ay açıklıyor. Mart ayında kullanılmak üzere Şubat ayına ait verileri TÜİK 3 Mart'ta açıkladı.


ÜFE oranları Şubat 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,26 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,26, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,29, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,36 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,87 artış gösterdi.


Kira artış hesaplamalarında yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınıyor. Dolayısı ile Mart 2017 döneminde sözleşmesi yenilenen kiracıya yüzde 5,87 oranında zam yapılacak.


Örnek kira artış hesaplaması


Mesken kirası: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 5,87

Zam bedeli: 58,7 lira

Zamlı kira: 1058,7 liraIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com