Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Mart 2018 belli oldu mu?

Kira sözleşmesi Mart ayı içerisinde yenilenecek kiracılara, mal sahipleri ne kadar zam yapacak? Kira artış oranları Mart 2018 belli oldu mu?


Kira sözleşmesi Mart ayı içerisinde yenilenecek kiracılara, mal sahipleri ne kadar zam yapacak? Mart ayı itibari ile uygulanacak zam oranı, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklayacak enflasyon oranları ile hesaplanacak.


Kira artışı hesaplama kuralı

Kira artışı hesaplama kuralı Borçlar Kanunu kapsamındaki "Kira Sözleşmesi" başlıklı bölümde açıklanıyor. Kanunen kira artış hesaplamaları işyeri ve konutlar için farklı şekillerde yapılıyor. Konut kira artış hesaplamalarında ÜFE oranının kullanılması zorunluyken, işyeri kira artış hesaplamalarında böyle bir zorunluluk 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Buna göre işyeri mal sahipleri sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istediği oranda işyeri kiracısına zam yapabiliyor. 


Kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranlarını her ay TÜİK açıklıyor. Peki, TÜİK Mart ayı enflasyon oranlarını açıkladı mı? Kira artış oranları Mart 2018 belli oldu mu?


Kira artış oranları Mart 2018 henüz belli olmadı. TÜİK, enflasyon oranlarını bugün saat 10:00'da açıklayacak. Böylece Mart 2018 kira artış oranları da belli olmuş olacak.


Kira artış oranları ve hesaplama örnekleri de oranlar açıklandıktan sonra burada yer alacak.


Şubat'ta ne kadar zam gelmişti?


Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 Şubat döneminde açıklanan verilere göre yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,99 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,99, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,14 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,66 artış gösterdi. Buna göre Şubat 2018'de konut kiraya yüzde 15,66 oranında kirada artış yapıldı.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com