Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Mayıs 2017 yarın açıklanacak!

Geçtiğimiz ay kira sözleşmesi yenilenen kiracıya, yüzde 6,89 oranında zam yapılmıştı. 2017 Mayıs Kira artış oranları ise yarın TÜİK tarafından açıklanacak..


Borçlar Kanunu gereğince, tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Bu kural mesken kiralamaları için geçerli olup, işyeri kiralamalarında sözleşmede belirtilen oranlarda zam yapılabiliyor.


Kira artış hesabında kullanılan oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu açıklıyor. TÜİK'in açıkladığı ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak hesaplama yapılıyor.


3 Nisan'da açıklanan verilere göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,04 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,38, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,09 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,89 artış gösterdi.


Buna göre geçtiğimiz ay kira sözleşmesi yenilenen kiracıya, yüzde 6,89 oranında zam yapıldı.


2017 Mayıs Kira artış oranları ise yarın TÜİK tarafından açıklanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com