Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Mayıs 2018!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kira artış oranları Mayıs 2018 açıklandı. Bu ay kiracılara yüzde 15,36 oranında artış yapılacak.


Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kira artış oranları Mayıs 2018 açıklandı. Bu ay kiracılara yüzde 15,36 oranında artış yapılacak.


TÜİK verilere göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,60 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,36 artış gösterdi. 


Yukarıdaki oranlardan on iki aylık veriler kullanılarak kiraya zam yapılıyor. Buna göre mal sahipleri meskendeki kiracısına yüzde 15,36 oranında zam yapabilecek. 


Kira artış oranları hesaplama örneği

Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 15,36 

Zam bedeli: 153,6 lira

Zamlı kira bedeli 1.153,6 lira


Kira artışı kuralı:


Borçlar Kanunu gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com