Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Nisan 2016!

Kira sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapılıyor. İşte kira artış oranları Nisan 2016..


Ev ve işyeri kiralamalarında taraflar arasında yıllık kira sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapılıyor.


Kira bedeline yapılacak zammın ÜFE oranlarından fazla olmaması gerekiyor. Aksi halde Borçlar Kanunu gereğince yapılan bu zam geçerli kabul edilmiyor.


ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor. 


Mart dönemine ait veriler 4 Nisan 2016 tarihinde açıklandı. Bu verilere göre, bu ay sözleşmesi yenilenen kiracıya yüzde 5,64 oranında zam yapılacak.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,40 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %0,40 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %0,75 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,80 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %5,64 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,26 düşüş, imalat sanayi sektöründe %0,63 artış, elektrik ve gaz sektöründe %1,80 düşüş ve su sektöründe %0,06 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık artış kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; kok ve rafine petrol ürünleri (%9,31), temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları (%2,95), ana metaller (%2,17) alt sektörleridir. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz (%-2,28), elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme (%-1,80) ve diğer mamul eşyalar (%-1,02) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Mart ayında en yüksek aylık artış dayanıksız tüketim mallarında ve en yüksek yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com