Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Ocak 2018!

Kira sözleşmesi Ocak 2018'de yenilenen kiracılara yapılacak zam yapılacak. Kira artış oranları Ocak 2018 bugün belli oldu..


Konut veya işyeri kira sözleşmesi Ocak 2018'de yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı bugün belli olacak.


Bilindiği üzere kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli olacak. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenecek.


Kira hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Açıklanan oranlardan yukarıda da belirtildiği gibi üretici fiyat endeksleri kullanılarak zam yapılıyor. ÜFE oranlarından ise on iki aylık ortalamalar baz alınıyor.


Kira artış oranları Ocak 2018

Kira artış oranları Ocak 2018 TÜİK tarafından açıklandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,37 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,47 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,47 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,82 artış gösterdi. Buna göre, kiraya yüzde 15,82 oranında zam yapılacak.


Buna göre geçtiğimiz sene 1000 lira kira ödeyen kiracı 2018'de aylık 1.158 lira kira ödeyecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com