Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Şubat 2017!

Kira sözleşmesi Şubat ayı içerisinde yenilenen kiracıların kira bedeline yapılacak artış oranları belli oldu. İşte kira artış oranları Şubat 2017..


Gayrimenkul kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. 


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Şubat'ta sözleşmesi yenilenen kiracılara ne kadar zam yapılacağı TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranları ile belli oldu.


Buna göre Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 3,98 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,98, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,69 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,96 artış gösterdi.


Kira artış hesaplamalarında yukarıdaki oranlardan oniki aylık ortalamalar kullanılıyor. Buna göre bu ay kiracıya yüzde 4,96 oranında zam yapılacak.


Kira artışı örnek hesaplama Şubat 2017

Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni kira döneminde uygulanacak artışı hesaplayalım.


Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: Yüzde 4,96

Zam bedeli: 49,6 lira

Zamlı kira bedeli: 1049,6 liraIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com