Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Temmuz 2016!

Temmuz ayında kullanılacak enflasyon oranları, TÜİK tarafından 4 Temmuz'da açıklandı. 2016 Temmuz dönemine ait kira artış oranı yüzde 4,91 oldu..


Geçtiğimiz sene ya da daha önceki senelerde Temmuz ayında kira sözleşmesi imzalayan kiracılara bu ay zam yapılıyor. Kiracılara yapılacak zam hesabı mesken ve işyerlerinde farklı şekilde hesaplanıyor.


Kanunen meskendeki kiracıya ÜFE oranlarını aşmayacak şekilde zam yapılması gerekirken, işyerindeki kiracı için bu kural 2020 yılına kadar uygulanmıyor. İşyeri kiracısına sözleşme serbestisi uygulanıyor.


Bu oranlar ise her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Meskendeki kiracıya yapılacak artış hesaplamalarında ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınıyor.


Temmuz ayında kullanılacak enflasyon oranları, TÜİK tarafından 4 Temmuz'da açıklandı. 2016 Temmuz dönemine ait kira artış oranı yüzde 4,91 oldu.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Haziran 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,41 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,41 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,19 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,41 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,91 artış gösterdi.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com