Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Temmuz 2017!

Kira artış oranları Temmuz 2017 bugün belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre kiracıya Temmuz ayında 9.98 oranında zam yapılacak..


Gayrimenkul kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


ÜFE oranları Temmuz 2017

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,07 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,07, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,87 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,98 artış gösterdi.


Kira artışı, enflasyon oranlarından on iki aylık verilere göre yapılıyor. Buna göre kiracılara Temmuz'da yüzde 9,98 oranında zam yapılacak.


Örnek hesaplama

Mevcut kira bedeli: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 9,98

Zam bedeli: 99,8 lira

Zamlı kira bedeli: 1099,8 liraIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com