Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Temmuz 2018!

Kira artış oranları Temmuz 2018 belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları açıklandı. İşte kira artış oranları Temmuz 2018..

Kira artış oranları Temmuz 2018 belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları açıklandı.


Bilindiği üzere konut ve işyeri kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.  


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Kira hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranlarını Türkiye İstatistik Kurumu her ayın 3'ünde açıklıyor. TÜİK bugün Temmuz ayı kira artış oranlarını açıkladı.


TÜİK ÜFE oranları Temmuz 2018

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16,57 artış gösterdi.


Kira artış oranları hesaplama örneği

Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni dönem kira bedelini hesaplayalım:


Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 16,57

Zam bedeli: 165,7

Zamlı kira bedeli: 1.165,7 lira
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com