Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Temmuz 2018 ne zaman belli olacak?

Konut ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında sözleşmesinin bir seneliğine daha yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Peki, kira artış oranları Temmuz 2018 ne zaman belli olacak?


Konut ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında sözleşmesinin bir seneliğine daha yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranlarından oniki aylık veriler baz alınarak zam yapılıyor. Bu oranlar her ayın 3'ünde TÜİK tarafından açıklanıyor.


Haziran'da ayın 3'ünün hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile kira artış oranları 4 Haziran'da açıklanmıştı. 


Geçtiğimiz ay üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerine göre on iki aylık yüzde 15,80 oranında artış yaşandı. Buna göre ev sahiplerinin kiracılarına yapacağı zam oranı da yüzde 15,80 oldu. 


Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni dönem kira bedeli 1.158 lira olarak hesaplandı.


2018 Temmuz ayı kira artış oranı ne zaman belli olacak?


2018 yılı Temmuz ayında yenilenen kiralamalarda kullanılacak kira artış oranları 3 Temmuz'da saat 10:00'da açıklanacak.  2018 Temmuz ayı kira artış oranları açıklandıktan sonra burada yer alacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com