Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları yarın açıklanacak!

Mayıs ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracılara, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarında zam yapılıyor. Bu oranlar her ay belli bir tarihte açıklanıyor..


Mayıs ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracılara, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarında zam yapılıyor. Bu oranlar her ay belli bir tarihte açıklanıyor.


Mayıs ayı verileri yarın 3 Mayıs'ta açıklanacak. Açıklanan verilerden konutlar için üretici fiyat endeksi oranları kullanılıyor. İşyerlerinde ise sözleşme kurulurken belirlenen oran baz alınarak zam yapılıyor.


ÜFE, belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


Nisan ayında açıklanan verilere göre; Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,40 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,40 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde0,75 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,80 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,64 artış gösterdi.


Buna göre Nisan ayında kiracılara 5,64 oranında zam yapıldı. Mayıs ayında yenilenen sözleşmeler için enflasyon oranları yarın saat 10:00'da açıklanacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com