Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranlarını TÜİK 4 Haziran'da açıklayacak!

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Zam, TÜİK tarafından açıklanıyor. TÜİK, kira artış oranlarını 4 Haziran'da açıklayacak..


Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Borçlar Kanunu gereğince, kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. 


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Kira artış oranlarını her ay Türkiye İstatistik Kurumu açıklıyor. Geçtiğimiz ay TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,60 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,36 artış gösterdi. 


Yukarıdaki oranlardan on iki aylık veriler kullanılarak kiraya zam yapılıyor. Buna göre mal sahipleri geçtiğimiz ay meskendeki kiracısına yüzde 15,36 oranında zam yaptı.


Haziran ayına ait kira artış oranları ise TÜİK tarafından 4 Haziran'da açıklanacak.


5 yıllık kira sözleşmelerinde artış


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirleniyor. 


Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com