Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artışı hesaplama örneği Mayıs 2018!

Konut ve işyeri kira sözleşmesi yenilenen kiracılara, senelik zam yapılıyor. Peki, bu ay kiracılara ne kadar zam yapılacak? İşte kira artışı hesaplama örneği Mayıs 2018..


Konut ve işyeri kira sözleşmesi yenilenen kiracılara, senelik zam yapılıyor. Borçlar Kanunu gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Kira artışı hesaplamasında kullanılan ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Bugün TÜİK'in açıkladığı verilere göre, yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,60 arttı. Peki, Mayıs 2018'te kiracıya ne kadar zam yapılacak?


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Nisan 2018


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,60 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,36 artış gösterdi.


Kira artış hesaplama kuralı: 


Kira artışının hangi ÜFE oranının kullanılarak yapılacağı kanunda yer almıyor. Ancak Yargıtay Kararı gereğince bu hesaplamada on iki aylık verilerin kullanılması gerekiyor.


Kira artışı hesaplama örneği Mayıs 2018


Mevcut kira bedeli 1000 lira olan ve kira sözleşmesi Mayıs ayında yenilenen bir kiracının 1 sene boyunca ödeyeceği aylık kira bedelini hesaplayalım:


Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 15,36 

Zam bedeli: 153,6 lira

Zamlı kira bedeli 1.153,6 lira
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com