Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artışı hesaplama programı 2016!

Ev ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında yapılan sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline yıllık zam uygulanıyor. İşte kira artışı hesaplama programı 2016!


Ev ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında yapılan sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline yıllık zam uygulanıyor.


Kiracıya ne kadar zam yapılması gerektiği Borçlar Kanunu ile açıklanıyor.


Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Ancak bu hüküm 2020 yılına kadar işyerleri için uygulanmıyor. Bu tarihe kadar işyerindeki kiracıya istenilen oranda zam yapılabiliyor.


Kira artışı hesaplama programı 2016

Kira artışı hesaplamalarında enflasyon oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor. Bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor.


Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre, turt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,27 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,87 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,47 artış gösterdi.


Buna göre Mayıs ayında yüzde 5,47 oranında zam yapıldı.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com